Close

Written by: MARINA MIXAHLIDOU on 4 Νοεμβρίου, 2018
Η Κύμη και ο ΠΑΟΚ τσέκαραν το Σάββατο (3/11) τα εισιτήρια τους για την τετράδα του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά τις συγκλονιστικές νίκες που σημείωσαν επί του Περιστερίου και της ΑΕΚ αντίστοιχα. Άλλες δύο θέσεις απέμειναν λοιπόν κενές, εκ των οποίων η πρώτη θα καλυφθεί σήμερα μέσω της αναμέτρησης στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, εκεί όπου ο Ολυμπιακός θα υποδεχτεί τον Κολοσσό Ρόδου (4/11, 16:00).

Οι δύο συγκεκριμένες ομάδες έχουν αναμετρηθεί μόνο άλλη μία φορά στο παρελθόν σε επίπεδο Κυπέλλου. Ήταν το 2016 στο ΣΕΦ, πάλι για την προημιτελική φάση, όταν ο Ολυμπιακός είχε συντρίψει τον Κολοσσό 99-48. Όπως και τότε, έτσι και σήμερα οι “ερυθρόλευκοι” θα είναι φυσικά το ακλόνητο φαβορί για την πρόκριση στους “4”, κι ας μην υπολογίζουν εκ νέου τον τραυματία Στρέλνιεκς. Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι η σημερινή θα είναι η 6η παρουσία των Ρόδιων στους “8” του Κυπέλλου, μετά τις σεζόν 2005-06, 2009-10, 2011-12, 2012-13 και 2016-17.

Πέρα από τον αγώνα Κυπέλλου στο φαληρικό στάδιο, το κυριακάτικο πρόγραμμα περιλαμβάνει ακόμα και άφθονη δράση στις εθνικές κατηγορίες. Συνολικά θα διεξαχθούν 61 αναμετρήσεις σε Β’ και Γ’ Εθνική ανδρών, αλλά και Α1 και Α2 γυναικών.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας:

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

(Προημιτελική φάση)

ΣΕΦ 16:00 Ολυμπιακός – Κολοσσός Ρόδου (Σώμος-Τσαρούχα-Ανδρικόπουλος)

Β’ ΕΘΝΙΚΗ

(4η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Εσπέρου (κ.θ.) 17:00 Έσπερος – Πρωτέας Βούλας (Τσαχάκης-Πολυχρόνης)

Στρέφη 17:00 Τρίτωνας – Πεντέλη (Καλογερόπουλος Φ.-Σκαλτσής)

1ο Μάνδρας 17:00 Μανδραϊκός – Γλαύκος (Δολγύρας-Μαραγκάκης)

Ναυπλίου 17:00 Οίακας Ναυπλίου – Παγκράτι (Καρακάσης-Λογοθέτης)

Κορίνθου 17:00 ΚΑΟ Κορίνθου – Ένωση Ιλίου (Νάστος-Τσιμπούρης)

Παπάγου 17:00 Παπάγος – Πανελευσινιακός (Θεοδωρόπουλος-Σπυρόπουλος)

Δαΐς 14:00 Δούκας – Δάφνη Δαφνίου (Αποστολίδης-Πόντας)

Αγ. Δημητρίου (Ν) 17:00 Κρόνος Αγ. Δημητρίου – Πανερυθραϊκός (Πλιάκας-Καλογριάς)

2ος όμιλος

Λαγκαδά 17:00 Ερμής Λαγκαδά – ΧΑΝΘ (Φουτζήλας-Σιταρίδης)

Χαλκηδόνας 17:00 Χαλκηδόνα – Γέφυρα (Τσιρτσιμάλης-Γαζέτας)

Χαλκιοπούλειο 17:00 Έσπερος Λαμίας – Φίλιππος Βέροιας (Ζαχαρής-Τσουμαχίδης)

Αρναίας 17:00 Στρατώνι – Αγρίνιο (Τζίμα-Λουλουδιάδης)

Κέρκυρας 17:00 Φαίακας – Φάρσαλα (Παπαγερίδης-Χατζηχαρίσης)

Νεάπολης 17:00 Μακεδονικός – Μαχητές (Θεοδώρου-Κοϊμτζόγλου)

Ν. Ιωνίας 17:00 Νίκη Βόλου – Ίκαροι Σερρών (Ταρενίδης Κ.-Ντόγκας)

Ανατόλια 17:00 Ανατόλια – Ελευθερούπολη (Τσιαπλής-Κατωτικίδης)

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

(3η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Τέντα 17:00 Καλαμάτα – Ιωνικός Ν.Φ. (Κανελλόπουλος-Λαμπίρης)

Κάτω Αχαγιάς 17:00 Αχαγιά 82 – Λέοντας 2014 (Μαντήλας-Ασημακάκη)

Α. Φώτσης 17:00 Ηλυσιακός – Πέρα (Αυγερινός-Νερομυλιώτης)

Ληξουρίου 14:00 Νέο Ληξούρι – Έσπερος ΑΟΠΑ (Ρίζος-Ντάση)

Στ. Βενέτης 18:30 Αιγάλεω – ΑΕ Ν. Κηφισιάς (Τσολάκος-Μελισσάρης)

Ακράτας 17:00 Ακράτα – Άρης Νίκαιας (Σταθόπουλος-Ντάνος)

Αλ. Σάλτας 17:00 Μεγαρίδα – Κεραυνός Αιγίου (Ξυλάς-Σκανδαλάκης)

2ος όμιλος

Κοντόπευκου 17:00 ΚΑΠ – Άρης Θήβας (Κατσαπρακάκης-Ασλανίδης)

ΣΕΦ (βοηθ.) 17:00 Ίκαρος Ν. Σμύρνης – Έξω Παναγίτσα (Κρεσταινίτης-Μαρινάκης)

Ραφήνας 16:00 Αργοναύτης Τριγλίας – Δειλινό (Κουτσοδήμος-Μπακετέα)

Μελισσίων 17:00 Μελίσσια – Ερμής Σχηματαρίου (Φάκαρος-Ελ Ανύ)

Ζωγράφου 17:00 ΕΦΑΟΖ – Κορωπί (Παπαδόπουλος Χ.-Ναστούλης)

Χίου 16:00 Βούρειος – Καλλιθέα Ρόδου (Τεφτίκης-Μαρτινάκος)

3ος όμιλος

Δ. Βικέλας 17:00 ΑΟΚ Βέροιας – Νικόπολη (Τζιοπάνος Γ.-Δέλλας)

Μελίκης 17:00 Μελίκη – Εύαθλος (Σελεβός-Βασιλόπουλος)

Ιωαννίνων (Ν) 17:00 ΑΓΣ Ιωαννίνων – Μαντουλίδης (Καρακώστας-Κοντογιάννης)

Παλαμά 17:00 Τιτάνες Παλαμά – Ολυμπιακός Βόλου (Παζώλης-Γεωργούλης)

Γρεβενών 17:00 Πρωτέας Γρεβενών – Ίκαροι Τρικάλων (Πράττος-Καντερές)

4ος όμιλος

ΜΕΝΤ 17:00 ΜΕΝΤ – Λεύκιππος Ξάνθης (Χατζημπαλίδης-Χατζηκώστας)

Σίνδου 18:00 Αστέρας Σίνδου – Απόλλωνας Καλαμαριάς (Γραικός-Λαϊδης)

Πολυγύρου 18:00 Πολύγυρος – Μακαμπή (Σαρακενίδης-Χρυσάφης)

Μ. Γκράτσιος 18:00 ΒΑΟ – Ασπίδα Ξάνθης (Γιαννούλης Αν.-Νέδογλου)

Κομοτηνής 18:00 Κομοτηνή – Δέκα (Δημάδης-Παπαγεωργίου)

Ευόσμου 18:00 Αίας Ευόσμου – Ν. Μουδανιά (Καλέσης-Λαδάς)

Περαίας 18:00 Ζέφυρος 02 – Ευκαρπία (Κουκουλεκίδης-Αναστασιάδης)

* Στους αγώνες που έγιναν το Σάββατο (3/11): ΟΦΗ – Λοκρός Αταλάντης 75-66 (2ος όμιλος) και Καλαμπάκα – ΠΑΣ Γιάννενα 56-67 (3ος όμιλος).

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

(2η αγωνιστική)

Ιβανώφειο 14:00 Ηρακλής – Ολυμπιακός (Ελευθεριάδης-Εκιζόγλου)

Αγ. Δημητρίου (Π) 16:45 Δάφνη Αγ. Δημητρίου – Εσπερίδες (Στρέμπας-Ραχιώτης)

ΠΑΟΚ 13:00 ΠΑΟΚ – Σπόρτιγκ (Μπακάλης-Ζαχαριάδης)

Μοσχάτου 13:00 Ελευθερία Μοσχάτου – Πανιώνιος (Αναστασίου-Γιακείμη)

Δ. Καλτσάς 13:30 Αθηναϊκός – Πρωτέας Βούλας (Μπούκας-Αργυρούδης)

Καλυβίων 17:30 Καλύβια – Νίκη Λευκάδας (Κωνσταντινίδου-Καμήτσος)

Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

(2η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Π. Γιαννακόπουλος 14:30 Παναθηναϊκός – Αρκάδι (Σοφιανόπουλος-Τσακιράκη)

Κλαδισού 13:00 ΟΑ Χανίων – Πελασγός (Κιουλάφας-Καραμπιτσάκος)

Ζωγράφου 14:00 ΕΦΑΟΖ – Αμύντας (Λαζόγκα-Αναστασόπουλος)

Μελισσίων 14:30 Μελίσσια – Ηλιούπολη (Σκουλαρίκης-Ζαγούρης)

Γλυφάδας 15:00 Τερψιθέα – Αγ. Παρασκευή (Γαρινή-Μπιτσιντζάνος)

Αγ. Δημητρίου (Ν) 13:15 Κρόνος Αγ. Δημητρίου – Φάρος Κερατσινίου (Κηπώσης-Ραπτογιάννης)

2ος όμιλος

Βόλου (κ.θ.) 12:00 Ολυμπιακός – Τιτάνες Δράμας (Γκέκας-Δημουλάς)

Πυλαίας 18:00 Πυλαία – Απόλλωνας Καλαμαριάς (Δικταπανίδης-Τσάνταλη)

Νεάπολης 14:00 Ολύμπια ΓΣ Λάρισας – Πανσερραϊκός (Γιαννούλης Στ.-Μπούγλος)

Ιωαννίνων (Ν) 20:00 ΠΑΣ Γιάννενα – Παναθλητικός (Κουφούδης-Λυγούρας)

Ν. Ρυσίου 13:00 Αναγέννηση Ν.Ρ. – Αστέρας Ιπποδρομίου (Παπαθανασίου-Πλατέλλα)

Αλεξάνδρειο 12:00 Άρης – Πιερικός Αρχέλαος (Ισιγώνης-Λάλλα)

Photo credits: Eurokinissi

Be the first to comment here.

Name
Email
Your comment